Uzinduzi wa MANUKATO ya Fanuel Sedekia ulifanikiwa

mrata

Tamasha hili la uzinduzi lilifanyika katika viwanja vya Mnazi Mmoja, Jijini Dar-es-salaam, tarehe 8/2/2009 ambapo watu walijitokeza kwa wingi. Pichani ni mbunge wa viti maalumu Martha Mlata  akiinadi CD ya MANUKATO ya marehemu Sedekia, pamoja na kuinadi CD hiyo aliimba nyimbo zake na alisisitiza japo amekufa lakini anaishi kutokana na kazi aliyoiacha. Tamasha liliandaliwa na Waimbaji wa Nyimbo za Injili.

Pia waliuza Cd’s, Tshirts na vitabu vinavyomhusu Sedekia. Mke wa marehemu hakuweza kuhudhuria lakini walikuwepo wadogo wa marehemu. Pesa iliyochangwa ni kwa ajili ya kuisaidia familia ya Sedekia.

Mungu azidi kuifariji familia yake na akasimame kuwatetea.

About these ads

25 thoughts on “Uzinduzi wa MANUKATO ya Fanuel Sedekia ulifanikiwa

  1. Although, we have never met,Fanuel Sedekia and I felt close through nyimbo za kuabudu. I was dismayed to hear of his passing and am writing to extend my deepest sympahties to his choir and his family.
    Fanuel Sedekia was always full of energy and optimism. There are so few people in this world who can express the gospel through singing in a way he did and many will remember him all days. I pray to God to let his soul rest in eternal life and let what he planted be achieved in this world.
    More and more, I listen his songs on youtube and I feel myself energetic and happy.
    “Mwanga wa milele umpe ee bwana na apumzike kwa amani”.

  2. I can not clarify these any more!!!! Sedekia is not only brother of mine but was a very encourageous person to every person near/far from him… besides, he was anointed guy to spread the gospel through singing…every pple who came across his songs do change straight away..

    I real loved my brother and all family at all… let us thank God for everything..

    with great and deepest sympathies to sister Renata..

    May the almight God be glorified over and above

  3. i came to listen to fanuel’s music after his death after.i always listen to his music every day sometimes repeating.
    he was a man who really brought me closer to God thr’ the touching songs
    iam looking for his other songs…anyone?

    may God rest his soul in eternal peace

  4. I dont know what to say, I did not know our brother went to be with the Lord. I am deeply saddened but I bless God for the annointing He put upon him. His music has been of great inspiration to me and thank Him for our Brother. May God keep and watch over his family.

  5. The episodes for Mr Fanuel have actually bn a blessing to me.They have real picture of total reference to Almighty, The Great Engineer who designed the solar system.

  6. I have never met Sedekia before but now am meeting him for the first time on the interneti believe with all of my heart that the songs he sung were inspired by the Holy ghost and I love them very much May the Lord God Almighty give his family strength to face the future it is only through him that you can get all in all

  7. It’s really a big shock for this man of God to have left so abruptly. But again, we all know that, God had a great plan for him and his plan for him to be with us was to bring glory and honor through his singing. Sedekia is now praising and worshipping with that great choir in HEAVEN. May God rest his soul in peace and May him in a special way touch Renata and the kids in a mighty way. AMEN

  8. No words to express but what I can say if there’s heaven our brother is there singing with Angels. May ma almight rest him in peace. Amen

  9. Fanuel Sedekia ndugu yetu, alikuwa na Roho Mtakatifu, aliyemjulisha yote ya Kristo. Kuabudu kwake hakukuwa kwa kawaida. Tukisikiza vizuri maneno yake, alikuwa amejiachilia kwa Mwenyezi Mungu, kwa vyovyote. Alikuwa anampenda Bwana Yesu kwa moyo, roho, akili, nguvu na kila sehemu yake yote. Wimbo Manukato, umenifunza mengi kwamba, ni lazima tuchukulie kumuabudu Mungu kwa dhati, na kumaanisha ile maneno tunayoimba, sio kumchezea Mungu kwa kuimba maneno tupu bila kuimba kutoka moyoni mwetu. Dada Renatha na watoto, faraja za Mungu ni nguvu tosha. Mawimbi hayataweza kabisa, kwa vile Yesu amenyoosha mkono wake kuwashika na kuwaongoza kwa kila jambo. Hilda, wimbo Jesus you are my everything, tell him that everyday. Kwa kweli, Yesu atakuwa kila kitu. Natarajia kukuona ukiimba nyimbo za kumsifu Mungu kama Babako. Mungu hawafariji kabisa. Nikifika Arusha, nitawatafuta na ile kuonyesha upendo wa Mungu.

  10. Nimefurahishwa sana na pia nimebarikiwa na kazi za marehemu Sedekia,,ni kweli anaishi kiroho maana kila siku twaona upako wake katika nyimbo alizotuachia. Mungu ambariki Mjane wake na watoto wake wote. Nabarikiwa nao sana.

  11. PRAISE THE LORD WATUMISHI, I REAL APPRECIATE YOUR MINISTRY THROUGH THIS VERY BLESSING BLOG

  12. can’t really say what it feels like when i am listening to apostle Fanuel’s music,something really happens to me,i mean i get touched n moved. I experience GOD’S power n almost get to the mood of prayer even in the open. May our good Lord Jesus grant him mercy in his glory.Amen.

  13. Truely, praise the Lord; Fanuel Sedekia will be remembered always as you left a great messege through lovely album MANUKATO.

  14. A lot has been said about fanuel, and i feel obliged to thank God for him, he was the anounted man of God and realy God had endowed to him a heart full of worship. everytime i listen to his songs they draw me closer and closer to the Lord. I love to worship with him through his songs and i realy pray that God will annoint his children BIG TIME, ili wamwinue Mungu siku zote za maisha yao.
    Glory to God.

  15. JUST HAD SEDEKIA DEATH THROUGH THE MANUKATO CD I HAD NO IDEA HE PASSED AWAY IN 2009.TAKE HEART SIZ RENATTA COZ GOD LOVED HIM MUCH THAN WE DID.KNW THAT U ARE NOT A LONE COZ I LOST MY DAD THE SAME YEAR ,ITS NOT EASY TO RECOVER BUT THROUGH GOD WE ARE STRONG AND CONTINUE WORSHIPING GOD AND LIFTING UP THE MINISTRY HE LEFT BEHIND.FOR LITTLE GIRLS I PRAY FOR YOU.FROM KENYA

  16. i sent tears afters watching the manukato cd!! one thing i have never come into terms with even today is the death of my favourate worshipper!! every time i watch sis renata and those beautiful angels praise the lord i cry in joy coz they r very strong. my sis, dont let this die…..please..KEEP FANUEL’S FIRE BURNING!! LOVE U TOOOOOO MUCH..amini nikitembea TZ nitawatafuta niwasalimu tu..

  17. Thanks lord for your creation to your son Fanuel i real be blessed through his songs,i cant stop to listening $ Watching the blessing song especially ‘MANUKATO’ and nice massage from our lover SEDEKIA rest in peace my brother.RENATHA and your daughter don’t giver up GOD IS ABLE.

  18. Fanuel Sedekia is a true epitome of a real worshiper. Very few people will be able to get to his level of worship. I learned something important from him about worshiping. That it is closer to the heart of God than even praising. When I listen to Fanuel sing, I get very close to God and I feel that I can pray for anything then through the Name of Jesus and it will be immediately answered.

    He has inspired me to be a worshiper and to love God even more. I have bought his CD twice since I played the first one so much it got scratches. I can’t stay two days without worshiping with his songs. Thank God for such a person.

  19. Mungu alituumba hili tukamuabudu kwa roho na ukweli.Hakika ndugu yetu zedekia umetenda kulingana na uwezo wa Mungu nami nazidi kubarikiwa sana kwa nyimbo zako za injili hasa kwenye cd ya manukato.ulipendwa na wengi lakini upendo wa Mungu kwako ulizidi ule wa mwanadamu.Familia yako na izidi kubarikiwa{AMEN}

  20. I’m touched after watching sedekia’s manukato.i didn’t know he passed away.may theLord rest his soul in eternal peace n’ His grace be sufficient to sedekia’s family.

  21. When I learnt Sedekia’s death after almost 1 1/2yrs was deeply sorry and touched me so much as if had happened in my family because I loved his music so much that before i pray have to listen to VCD first then I pray. We just need to remember the family in prayers and let Sedekia rest in peace. God knows why he allowed that to happen. Have tried reach the Wife but all in vain I just Love them though have never met them
    Renetta, Hilda and Baby Hellen we love you.

    God will take care of you

  22. Praise the almighty God,i learned the passing on of my brother Fanuel just last month when i bought the MANUKATO album ad IBADA 3 of Godwin Ombeni,nikamuweka maremu sedekia kwa moyo in 2 consecutive days,praying ad fasting for his soul,Every evening i worship with fanuel’s albam ‘MANUKATO’ all through ad i alwz fel blessed,ma dr friends true worship is in this album,FANUEL was true man of God,and he is already with JESUS ma saviour,Renatha take heart you are blessed you met and lived with a man who is in the eternal paradise with holy angels,God’s blessing are with HELLEN and the young daughter of sedekia whom i admire how she worships the Almighty lord.May God bless the whole congregation where Fanuel worshiped,R.I.P FANUEL SEDEKIA, We shall meet once again

  23. I’m touched after watching sedekia’s manukato.i didn’t know he passed away.may theLord rest his soul in eternal peace n’ His grace be sufficient to sedekia’s family.

  24. truly fanuel sedekia was a man of God,that was clear and evident in the manner he worshiped God,full of energy,well enlightened and joyous..i would wish to request for any exclusive videos captured in various gathering or crusades.i will highly appreciate.God bless you all.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s