i need help regarding this, Is Silent Prayer Biblical?

Does God hear and answer when we pray silently?

1 Thessalonians 5:17

“Pray without ceasing.”
I think that includes all kinds of prayer, at all times, even during sleep. The prayer of the heart is central in the Orthodox Tradition.

Luke 17:21
“… the kingdom of God is within you.”
Just because you are not saying the words, doesn’t mean God can’t hear.

Search me, O God, and know my heart; test me and know my anxious thoughts. -Psalm 139:23

Yet you know me, O Lord; you see me and test my thoughts about you. Drag them off like sheep to be butchered! Set them apart for the day of slaughter! -Jeremiah 12:3

From an article on the subject:

The Bible may not specifically mention praying silently, but that does not mean it is any less valid than praying out loud. God can hear our thoughts just as easily as He can hear our words (Psalm 139:23; Jeremiah 12:3). Jesus knew the evil thoughts of the Pharisees (Matthew 12:24-26; Luke 11:7). Nothing we do, say, or think is hidden from God, who does not need to hear our words to know our thoughts. He has access to all prayers directed to Him, whether or not they are spoken.

The Bible does mention praying in private (Matthew 6:6). What would be the difference between praying out loud or silently if you are by yourself? There are some circumstances where only silent prayer is appropriate, e.g., praying for something between you and God only, praying for someone who is present, etc. There is not anything wrong with praying silently, as long as we are not doing it because we are embarrassed to be seen praying.

If God can hear my thoughts and my heart about Him, then He can hear my thoughts and silent prayers to Him. In addition, He has answered my silent prayers on more than just one occasion.

JJ

About these ads

6 thoughts on “i need help regarding this, Is Silent Prayer Biblical?

  1. Shalom,

    Ofcourse, He hears.
    Can be one of the following answerS;
    1)Yes
    2)No
    3)Wait

    He knows all of our desires but grants what is the best for the us at the right time.

    The problem is;
    Can we clearly understand His answers? (What answers and When)

    I will come back to this later, by His grace

    STAY BLESSED

  2. Shalom,
    though am not sure I know what is Orthodox tradition but I think God hears all kinds of prayers, examples the sounds that Hannah made were inelligible and Elli thought she was drunk, but God heard this prayer.
    God through the Holy spirit has given as different sounds and languages when we pray in tongues but He hears each one.
    I pray silently in the bus rides, during masses, in my work desk, I even prayed silently when confronted by a furious boss! I pray when I sell my chickens adn bargain for prices and I also pray when in consultation with my physician, they all bear fruit.
    In short prayer has no place nor proper time, we were told to pray without ceasing, if you fill the urge just go on, stay blessed.

  3. Mungu ni Roho na mtu anapoamua kuwasiliana na Mungu ni issue ya roho ya mwanadamu kuzungumza na Mungu ambaye ni Roho. Mungu anaisikia sauti yoyote iwe ya ndani au inayosikika nje. Mawazo ni mazungumzo ya ndani ambayo aliY epembeni yangu hawezi kusikia lkn Mungu anasikia na ana uwezo wa kuyajibu. Biblia inaposema “Ombeni bila kukoma”haijasema namna ya kuomba. Pia sikubalini na idea ya kwamba Mungu ana majibu matatu “ndio, hapana, subiri”. Kibiblia hatuna hayo majibu isipokuwa kwa wana wake huwa “ndiyo” – 1Yohana 3:21-22; Mk 11:24; 2kor 1:20. Tuombapo inatupasa tuamini kwamba tumeshayapokea kwa imani hata kama haijadhihirika ktk mwili. Yeye hujibu kwa wakati wake hajawahi kusema subiri. Kwa sababu mwana hujua haki yake kwa baba yake na baba hawezi kuzuilia haki ya mwanae. “Subiri” kwa watu wengi siyo “subiri” bali bado hawajafika mahali pa kuweza kuutumia urithi wao. Biblia inasema “…mrithi awapo mtoto hana tofauti na mtumwa angali bwana wa yote….”Wagalatia 4:1. Tatizo kwa wengi ni utoto kiroho, ufahamu wao juu ya Mungu na neno lake ni mdogo kiasi hawawezi kuyabeba yale waliyopewa na Baba yao. Mungu jibu lake ni ndiyo kwa aliye mwana wake. Kwa anaye jua anachoomba na kibiblia kinathibitika kuwa ni chake, lazima ajibiwe ndiyo. “Hapana” ni kwa wasio haki maana hayafiki kwa Mungu, “subiri” liko kwenye utashi wa mtu anayesubiri kuona kwa macho ya nyama.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s