AFRICA – THE WAY FORWARD

A PRESS RELEASE FROM THE OFFICE OF T.B. JOSHUA

 

The General Overseer of The Synagogue, Church Of All Nations, Ikotun-Egbe, Lagos, Nigeria, Prophet T.B. Joshua has attributed the backwardness of the African Continent to the dearth of consultants and elder statesmen.

Lamenting the situation, T.B. Joshua said that former presidents of the African Continent should, by virtue of their experience and wisdom, become fathers to all political parties, corporate societies, the business class and individuals alike instead of attaching themselves to particular political parties or ethnic groups. The world acclaimed faith healer and philanthropist said each time incumbent presidents in any African country look around for advice, they are disappointed because those they should look up to are busy fighting for one political group, ethnic nationality or another.

 Prophet T.B. Joshua advised that whenever an incumbent is leaving the seat of power, he should tell the whole world that henceforth, he is no more a member of any political party or group but father of the whole nation as an ex-president.

As one who has been there, he is in the best position to tell the incumbent and other groups alike what they should do to succeed, since experience is the best teacher. As a former president, he is well placed to serve as a consultant to all these groups. Others will look up to him for counsel to avoid pitfalls in the pursuit of success. In this way, he will bring harmony, cooperation and prosperity to the continent. The peace the continent requires for progress in all fields of endeavour will become a reality as a result. He urged ex-presidents and heads of state to come together and form a union which current leaders can look up to for direction. This will serve as a beacon of hope and force of unity for the continent in general and the various countries in particular. The union will also ensure that current presidents have access to it and its pool of rich experience for better governance.

 T.B. Joshua declared that the crises in Libya, Egypt, Cote d’Ivoire, Tunisia and other countries could have been averted or minimized if ex-leaders had come together to form a union to curb the excesses of any current leader. He therefore calls for the urgency of this union for the good of the entire continent.

–TB Joshua Blog.

2 thoughts on “AFRICA – THE WAY FORWARD

  1. Shalom usemayo ni kweli na mie navutiwa sana na jinsi anavyomudu kupeleka injili bila kuwa tegemezi. Pamoja na swali lako la mwisho mie naongezea na viongozi wa kiroho wanamchukuliaje mwenzao kama mfano wa kuigwa kwa kuweza kujitegemea na pili kuweza kusema wazi bila hofu.
    Kanisa kwa ujumla Tanzania tunapaswa kujitahidi ili tuweze kujitegemea na hivyo kuwezesha injili kusonga mbele, wenzetu wanamiliki benki, mashule, vyuo vikuu na kuhodhi hata vyombo vya usafiri kuwawezesha kwenda popote kupeleka injili. Nigeria inaongoza kwa makanisa iliyoanzisha nchi za Ulaya hata nyingine za Africa.
    Itawezekana kama kila mmoja wetu atajitoa kikamilifu kwaajili ya kazi za Mungu na pia viongozi wetu kuwa waadilifu ktk matumizi ya matoleo hayo. Mungu anabariki kazi au kanisa kama nasi waadilifu vinginevyo tutaendelea kuwa omba omba tusio na sauti yeyote ktk Taifa ambayo sidhani kama ni lengo la Mungu kwa kanisa. Isaya 45:1-5. mabarikiwe nyote.

  2. Kwa nchi kama Tz ambapo vingozi wa kisiasa ndio wanaowaonya na kuwaomba viongozi wa kiroho “kujiepusha na biashara ya madawa ya kulevya” na mambo mengine yasiyo mema kwa jamii ujumbe kama huu unaweza ukapata wakati mgumu kupokelewa, kwa kuwa inaonekana kama viongozi wa kiroho si waadilifu kiasi hicho cha kuweza kuwaelekeza wanasiasa HATUA za kuchukua katika kuleta amani ambayo imekuwa ikiimbwa midomoni tu lakini mioyoni haimo.

    Lakini kwa hali ya kawaida, Kanisa kama kiongozi, Tunahitaji watumishi wa Mungu watakaotoa ushauri wa kisiasa pia ili wanasiasa waufuate na watu katika nchi, bara na hata dunia yote waweze kupata amani na maendeleo kwa ujumla.

    Hata hivyo huduma ya T.B Joshua ni ya tofauti sana. Wakati viongozi wa kiroho katika nchi kama Tz hutegemea sapoti ya wanasiasa katika harambee ili waweze kupata michango mikubwa lakini huyu ndugu yeye ndiye anaongoza kwa utoaji na misaada kwa jamii. [wanaofuatilia shughuli zake wanaelewa ninachokisema]. Hali hiyo inamfanya ASIOGOPE KUWAPA UJUMBE WA UKWELI maana haogopi kuwa ,labda siku akimwita waziri fulani kwenye harambee hatakwenda! Huduma inajitosheleza, haihitaji kupigwa jeki na wanasiasa! Ni tofauti sana.

    Swali la kujiuliza ni Je, Wanasiasa wetu wa kiafrika wamepokeaje ushauri huo?

    Mungu atusadie.

Andika maoni yako

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s