Rose Muhando Signs Multi-Record Deal With Sony Music

Global recording company Sony Music Entertainment is proud to announce the signing of East African Gospel Star Rose Muhando to its roster of artists which includes some of the most important recordings in history.

Rose Muhando is undoubtedly one of Africa’s biggest selling and most acclaimed gospel artists, with millions of fans throughout East Africa and her home country Tanzania. The gospel diva has now been signed to a multi-album recording deal with Sony Music, and a full services management deal with Sony Music and ROCKSTAR4000.

Sony Music Entertainment Africa views the continent of Africa as a highly important music development frontier and believes that some of the best talent in the World is currently creating and performing music across the continent. Sony has set its sights on becoming the primary partner of the best Africa has to offer and has high hopes that with its assistance, African musicians can achieve new Pan African and Global success.

“We’re so excited about the wealth of talent we are discovering literally daily in Africa.” says Managing Director of Sony Music Entertainment Africa Sean Watson. “Rose is a magnificent example of the level of talent we mean to invest in. Her gift is quite extraordinary and we are very proud to be her partner. We count her alongside us as a pioneer of a new era in African music.”

 ’Its a new and exciting time for amazing talent and music from Africa to shine and we are thrilled to have a star like Rose as part of the family and to represent Rose through the next chapter of her very successful career’ said Jandre Louw, CEO of ROCKSTAR4000 Music Entertainment.

‘I am thrilled and honored to be working with great African talents. Rose Mhando is a new addition to this roaster of clients that embodies what Rockstar 4000 believes and stands for. She is an Iconic local Tanzanian brand that we will develop to become an International brand’ added Christine Seven Mosha, Music and New business of ROCKSTAR4000

Rose was so excited and thanked the God for all he has blessed her with.

Rose Muhando was born in 1976 and was raised in Dodoma, Tanzania.

On being deathly ill, Rose converted to Christianity and it was this move, her leading the choir at her local church and her meeting Nassan Wami that prompted her first album recording.

Today Rose lives in Dar Es Salaam where her career has flourished over the last 10 years.  To date, Rose’s first album shattered sales records, selling over 5 million copies. She currently has her second album (JipangeSawaSawa) out, which has already sold well over 1.3 million copies.  The magical voice has not been restricted to Tanzania and she has toured extensively across the African continent, covering cities in Kenya, Mozambique, South Africa, Malawi. Congo, Uganda. Rose has also been well received in the United States. 

–Africa For Life

9 thoughts on “Rose Muhando Signs Multi-Record Deal With Sony Music

  1. Kweli unayoyasema dada farida…..wakristo wengi tunajisahau sana kuwaombea watumishi hasa masskofu waalimu wachungaji na wainjilisti tunasahau kabisa kundi la waimba sifa wao wanaombewa mara nyingi ibada zinapoanza tu…lakini ili kundi linabidi kuombewa si kama tunavyofikiria kama ukikumbuka historia ya waimba sifa wa mwanzo Lucifer ndie aliekuwa kiongozi kule mbinguni na aakaanguka na ukisema siri ya uimbaji yeye anaifahamu fika sababu ndiyo ilikuwa kazi yake na hata alitamani yeye awe anapewa hizo sifa sababu hipo siri katika nyimbo hasa za kumsifu mungu na kumuabudu sasa sijui huwa anawatazama vipi hawa wanaowaongoza watu katika sifa
    zab 100″4 Ingieni malangoni mwake kwa kushukuru; Nyuani mwake kwa kusifu; Mshukuruni, lihimidini jina lake”;
    na kuhubiri kupitia nyimbo manake wakati mwingine nyimbo zao zinaimbwa hadi kwenye mabaa injili inafika kupitia nyimbo kanisa sasa tulikumbuke kundi hili dada Rose siyo wa kwanza lakini ushuhuda wa kanisa unaharibiwa tuangalie dada frola na mumewe………….acha hapo tu wanamuziki wengi wa kidunia shetani aliwaiba makanisani kwenye kwaya za kanisani tangia marehemu Whitney houston, Brandy,Justin Timberlake, Britney Spears, Beyonce, Katy Perry, na Avril Lavigne ni wengi kwa kuwataja
    tuungane kuwaombea wakina dada rose muhando nA si tena kuwanyooshea vidole na kuwasema kanisa limlilie mungu juu ya hawa watumishi usiku na mchana ikiwa lucifer ilikuwa kazi yake na akaanguka vipi anawaangaliaje hawa waimba sifa wahubiri kwenye maisha yao ya kawaida?

  2. Ndugu mnae muomba Mungu wakweli, yeye aliye tutumiya mwanae Yesu Kristo aje atufiye na afufuke kwaajili yetu, awe kipatanisho kwa sisi na Mungu wakweli. Nawaomba mumuombeye ndugu yetu tens Dada yetu, Rose muhando, maana kadumbukiya shimoni tayari, siyo uongo ila niukweni mtupu

  3. The ministry of Rose has had a remarkable impact on the music ministry in our church.God bless her.

  4. Bwana Yesu asifiwe wapendwa,hivi huyo Rose ameingia mkataba na kampuni ya Sony ili iweje? Hiyo kampuni inahusiana vipi na mambo ya injili? Wenye kufahamu naomba mnieleweshe maana huyu anafuatisha namna ya dunia hii.

  5. Hapa ndipo penye kazi, kuna mtandao fulani umeeleza kuwa wanamuziki wa bongo fleva ndio waliompongeza kwa wingi , kuliko wa injili, huduma yake ni mzuri ila kuna utata ndani yake,mdomoni anamwimbia Mungu, muonekano ni wa kidunia kabisaaa!!!!! (namaanisha mavazi).

  6. Wapendwa,

    Hivi dada Rose ana mume au hana? Kama hana ana matatizo gani ya kwa nini asiolewe au hataki?

    Rose ana watoto wangapi jamani wa kuzaa tumboni mwake? Halafu Rose anaonekana kuwa na utajiri mkubwa sana wa mali za dunia hii?

    Rose Anawezaje kustahimili majaribu yatokanayo na utajiri wa dunia hii huku akiendelea kumtumikia Mungu wa kweli?

    Kwa hesabu za harakahaka Rose Mhando kwa sasa ni Billionea tena Bilionea wa ukweli. Hebu piga hesabu ndogo kama ameweza kuuza albam zaidi ya milioni 6. Kama kila copy ya albam yeye alilipwa Tshs 2,000/= tu maana yake ni kwamba Tunazidisha albam zilizouzwa (siyo zilizochakachuliwa) na Tshs 2,000/- Hebu anza kuzidisha tuone amewahi kukusanya shilingi ngapi.

    Albam 6,000,000 x Tshs 2,000.00 = 12,000,000,000 (inatamka bilioni kumi na mbili). Hizi ni hesabu za haraka jamani kwani sielewi mikataba yake huwa inakuwaje ila nadhani Rose Mhando ni bilonea kabisaa, anayebisha anipigie simu 0767 285417.

    Kwa kusema hayo nampongeza sana Rose Mhando kwa kazi kubwa anayoifanya ingawa anatakiwa ajitahidi kuwa mnyenyekevu zaidi na avae mavazi yenye adabu kama mtanzania. Aishi maisha ya kujitunza kimwili na kiroho.

    Ubarikiwe.

Andika maoni yako

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s