Raisi Kikwete aagiza vyombo vya usalama kuwasaka waliolipua bomu kanisani

mlipuko

Baada ya mlipuko uliotokea kanisa la Katoliki la Mt. Joseph la Olasiti jijini Arusha, Raisi Kikwete ametoa tamko lifuatalo:-

Rais wa Jamhuri ya Muungano wa Tanzania, Mheshimiwa Jakaya Mrisho Kikwete amepokea kwa mshtuko na masikitiko makubwa taarifa ya tukio la leo, Jumapili, Mei 5, 2013 la mlipuko kwenye Kanisa Katoliki la Mt. Joseph Mfanyakazi la Olasiti Jijini Arusha. Tukio hilo la kigaidi limesababisha mtu mmoja kupoteza maisha na wengine 40 kujeruhiwa. Rais Kikwete analaani vikali shambulio hilo lililofanywa na mtu au watu katili, waovu na wenye dhamira mbaya na nia mbaya kwa Tanzania na watu wake.

Rais Kikwete ameagiza vyombo vya usalama nchini kumsaka mtu au watu waliohusika na kitendo hicho kiovu na kuwafikisha kwenye vyombo vya sheria. Vile vile Rais Kikwete amewataka wananchi wote kuwa watulivu wakati Serikali na vyombo vyake inaendelea kufuatilia tukio hili. Tutawasaka popote walipo na kupambana nao bila huruma. Aidha, tutakabiliana na aina yoyote ya uhalifu nchini iwe ni ugaidi au aina yoyote ya uhalifu wa namna hiyo au wa namna nyingine, uwe na chimbuko lake ndani ya nchi ama nje ya nchi yetu. Kamwe hatutakubali kuwaacha wavuruge amani na usalama wa Tanzania na watu wake. Rais anaamini kuwa Serikali, kwa msaada na ushirikiano wa wananchi, watu hao watapatikana na kuadabishwa ipasavyo.

Aidha, Rais Kikwete anatoa rambirambi za dhati ya moyo wake kwa wafiwa na wale wote ambao wamejeruhiwa katika tukio hilo. Anaungana nao katika machungu na msiba. Rais pia anawaombea wote walioumia katika tukio hili wapate nafuu ya haraka na waendelee na shughuli zao za ujenzi wa taifa.

Rais Kikwete vilevile anatoa pole nyingi kwa viongozi na waumini wa Kanisa Katoliki kwa tukio hili la kusikitisha na kuvurugika kwa ibada na shughuli yao muhimu ya uzinduzi wa Kanisa lao.

Imetolewa na:
Kurugenzi ya Mawasiliano ya Rais,
IKULU,
DAR ES SALAAM
5 Mei, 2013

——————————————-

Kwa mujibu wa BBC wametangaza jumla ya watu watatu wameuawa kutokana na mlipuko huo.

——————————————-

UPDATE:

Rais wa Jamhuri ya Muungano wa Tanzania, Mhe. Jakaya Mrisho Kikwete leo, Jumatatu, Mei 6, 2013, alikatiza ziara yake ya Kiserikali nchini Kuwait ili kurejea nyumbani kutokana na tukio la shambulio la kigaidi la mlipuko mjini Arusha. Viongozi mbali mbali wa kikristo na serikali wameenda hospitali kuwajulia majeruhi wengine kujitolea damu.

9 thoughts on “Raisi Kikwete aagiza vyombo vya usalama kuwasaka waliolipua bomu kanisani

  1. Kuahidi ni kuahidi lakini kwenye utekelezaji ndiyo tatizo. Ahadi zimeshatolewa nyingi lakini hua zinaishia hewani. Labda, laada ahadi hii itakamili.

    Head bowed down, hands held together, eyes closed, knees knelt down waiting for this promise to come true!

  2. Kabalo,
    This story is just starting to unfold… I would give you a benefit of a doubt but everybody knows what is really going on…. The Koran says war is a deceit. Do you know taqiyya

  3. I concur with mama k and Helena only God can solve this problem.
    It’s imperative to understand that we are not worshipping the same God as Muslims, cause the God of Islam is the moon god on her original or call it Baal that’s why they revere the black stone in mecca and believe that it washes away their sins.
    According to Islamic eschatology or Islamic end times beliefs, the Islamic Jesus will descend to Damascus Syria on the mosque when he comes back for the second time and will find Mahdi and his follows getting ready to pray and the Mahdi will ask Islamic Jesus to lead them to prayers but Islamic Jesus will say oh Mahdi you are suppose to lead us and not me.
    The reason am sharing this with you is to show you how much deep is the deception from satan, the Mahdi is a messianic figure which the Muslims believe that is their savior cause when he comes he will rule in peace and justice for 7 years after signing a peace treaty with Israel and then he will invade israel and make jerusalem the seat of his kingdom, as Christian who do you think Mahdi is?,
    The Islamic Jesus will perform wonders and miracles so that he can help Mahdi to authenticated his position as a savior but also he will break the cross, kill the swine and will go to Mecca to greet Mohamed from his grave and finally he will perform hajj, as a Christian who do you think Islamic Jesus is?
    In Islam there is another figure which will pray a major role in the ends time.. Is called ad dajjal this figure is describe by Islamic traditions ( hadiths) as one eyed, and he will have so many jews followers to fight with mahdi and Islamic Jesus…. As a Christian who do you think ad dajjal is?

  4. Praise the Lord!!
    Real the event was very bad as it caused not only depopulation but also destruction of properties. We, believers should not give it up instead we need to proceed praying for our country because its only God who can solve these frequent problems.

  5. Yes indeed Brother Emmanuel, Only God and him alone can solve this problem, Christians we have to fight the good fight, with God on our side like this how can we lose?(Bible message)Romans 8:31.Let us get to work in prayers.Remember satan’s days are numbered, the days are coming when he will pay everything back.
    Love you all. mama K

  6. Hey wapendwa, you know what the bible says about these events, ” they will kill you thinking that they are offering service to God” now the reality have arrived in Tanzania but the Middle East church have experienced this for centuries so many true believers of jesus christ laid down their lives for their testmony of jesus, the problem can not be solved by having meeting btw Christians and Muslims, the Muslims believe that you can only have peace with them once you agree that” there is no god but allah and Muhammad is his messenger” are you ready to have peace? The demonic forces or evil spirits which deny God incarnation, trinity and crucifixion are the ones to be fought and remember our fight is not against fresh and blood, Muslims people were created by the image of God and according to the word of God the gospel is the power of God for the salvation of everyone one who believe in Christ Jesus, we need to preach the gospel to these people who the devil have deceived them… God does not want anybody to perish but our job as Christians is to share the word of Yahweh with Muslims. We have to understand that satan have a strong grip on Muslims and blinded them in such a way they can not see the truth but the power of our true God can break this bondage, so the only solution is for us to wage spiritual warfare. you know how to do that.

  7. Ndg zangu, let’s do our part by more prayers. Hofu yangu ni kwamba, he, himself our leader and the govt itself, aren’t they not party 2 these messes?? Kwa nini nauliza haya?? Mosi, sina uhakika km sababu alizotoa Mb. Lema kuwa, yy Rais binafsi ni mdini, km zitatolewa nje au wazi kwa Watanzania. Anawaonea sana huruma watu wa dini yake, na nadhani, anawaona wako sawa tu, hawana tatizo, na kwamba, maaskofu na Wakristo ndo labda ni wenye matatizo, ndio maana anawaagiza Maaskofu kuwa, ati wakutane na Masheikh waongee, sasa, wazungumze nini, wkt anaona wazi kuwa, tunachomewa makanisa, tunafanyiwa isivyo kwa namna nyingi tu, yy kiiiimya. .

  8. I, think, this is the right time where as, the whole govt, and the President himself should come forward clean and clear, leving NO trace and NO DOUBT to himself and his govt, that, THEY ARE part of the so called, Islamic hooliganism, that, alll over the entire Islamic world propagates against Chrtistians and the Christianity. Just two wks ago, in our country, in the parliament, the MP for Arusha BRAVELY LEVELLED strong allegations aginst mr. President, and, only to be defended by ministers and some MPs. There are clues seen, he has never even strongly condemned, nor, rebuke the mosques attacks against Christianity, he has never talked strongly specifically even to his people of the same faith he shares with. The only thing when the Bishops faced him for some fatherly talks, he directed the to face the muslim leaders, and reconcile. But what are the basics to settle with muslim leaders?? Is there any conflict btwn these two big religious?? NO, at all. The govt is well informed regarding some tapes instructing muslims to kill Christians. I further doubt that, the govt as usual in the on going matter may come out with the political solutions at last. It might be the continuation of two strong political parties wrangling again b4 the public. Again, let the President take of this beatifull nation, and its people..

Andika maoni yako

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s