How spiritual death happens

pastornkone

1. For a regular member: When you are under a Pastor that pastors you and fathers you as well (this is very important to think about: a Pastor that pastors you and fathers you), you really are blessed. He will teach you, preach to you AND father you by looking and watching and correcting and rebuking and helping and praying for you – it is just like how a true loving father raises his own Children. Don’t allow stupidity make you leave him. If you do leave him while you were birthed and raised by him, wherever you go, you will slowly die spiritually because you will not be getting the QUALITY Spiritual Food AND PROTECTION, AND GUIDANCE that you were getting until before you left. YOU WON’T BE FATHERED properly either. You will mostly be taught and preached receive prayers and guidance BUT you still will feel something missing. Your True Spiritual Dad is assigned by God and not by yourself – you can’t go shop for a Spiritual Father, No ! You pray and wait on God to give you the right Spiritual Dad, and here you really must be spiritually sensitive to identify him when God give you one.
2. For a Man of God: When you know that God uses you so much under His anointing, stay away from “the love of position and money”. These two have destroyed thousands of great men of God.
3. For Talented People: As you become famous and are praised everywhere, NEVER forget to respect your Pastor and NEVER forget to stay close to God through Prayer ad the Word of God

–Pastors Donis and Nnunu Nkone

3 thoughts on “How spiritual death happens

  1. THIS IS HOW THE SOUL DIES

    EZEKIEL 18:20.

    THE SOUL THAT SINNETH, IT SHALL DIE. THE SON SHALL NOT BEAR THE INIQUITY OF THE FATHER, NEITHER SHALL THE FATHER BEAR THE INIQUITY OF THE SON: THE RIGHTEOUSNESS OF THE RIGHTEOUS SHALL BE UPON HIM, AND THE WICKEDNESS OF THE WICKED SHALL BE UPON HIM.

    MATTHEW 10:28.

    AND FEAR NOT THEM WHICH KILL THE BODY, BUT ARE NOT ABLE TO KILL THE SOUL: BUT RATHER FEAR HIM WHICH IS ABLE TO DESTROY BOTH SOUL AND BODY IN HELL.

  2. With due respect,
    Huu ujumbe ni mzuri na unafundisha jambo jema kimaudhui, lakini kwa upande mmoja unawanyima waaminio uhuru wa kulikulia Neno la Mungu na hivyo kubakia ktk umbilikimo wa imani.

    Kwanza, kwa msisitizo niliouna ukitumika ktk makala hii wa msukumo wa kulipandikiza jambo la u “Baba wa Kiroho” kwa waaminio, ni dhahiri kwamba wengi wao kama si wote hawatakifikia kimo cha Kristo kwa kuukosa uelewa wa Neno la Mungu sawa sawa, maana huishia kuwaita wachungaji wao “Baba Mchungaji” nk, kinyume na agizo la Kristo linalotutaka tusimwite mtu yeyote “baba”, Mt 23:9 “Wala msimwite mtu baba duniani; maana Baba yenu ni mmoja, aliye wa mbinguni.” Lakini sisi tunao “Spiritual Fathers” wengi sana hapa duniani kama pastor alivyoonesha!

    Na kwa kulihalifu Neno hilo ktk hiyo Mt 23:9, ni sawa na kukipungukia kimo! Bali, iwapo tukaa ndani ya Neno lake, tukadumu katika Fundisho la mitume, tutaongezeka katika kimo, naye Roho aliyekuwa ndani ya Kristo, akiisha kuwa ndani yetu, basi atatuongoza katika Njia zake hata asiwepo kati yetu wa kuitwa “baba” wala “mwalimu” bali ndugu katika Kristo au vyovyote kwa kadiri atakavyotuongoza, kwani tunapokuwa na “baba” au “mwalimu” hapa duniani hilo laonesha kuwa kanisa lina matatizo!

    Bwana atusaidie, atupe nafasi ya kuyasahihisha makosa yetu!

    Gbu all!

  3. THANKS PASTOR FOR THIS VERY INTERESTING TOPIC, I LIKE IT.
    BUT I HAVE GOT SOME QUESTION FOR MORE UNDERSTANDING
    1. WHAT HAPPEN IN SPIRITUAL WORLD WHEN A PASTOR IS TRANSFERRED FROM ONE CHURCH TO ANOTHER, THOSE CHILDREN HE BEARD SPIRITUALLY SHOULD FOLLOW HIM?
    2. WHEN A MAN GOT MARRIED TO A WOMAN FROM ANOTHER CHURCH, IS IT RECOMMENDED EACH ONE SHOULD WORSHIP AT HIS/HER FORMER CHURCH? (IN ORDER TO BE PA STORED AND FATHERED BY THERE PASTOR)
    3. CHURCHES DO GROW SPIRITUALLY, ECONOMICALLY AND NUMBERS OF MEMBERS DEPENDING ON GOD’S WILL TO BLESS A PARTICULAR CHURCH. THEN WHAT IS YOUR POINT OF VIEW TO THE PASTORS WHERE SUCH GROWTH/DEVELOPMENT IS DUE

    THANK YOU AND BE BLESSED MAN OF GOD

Andika maoni yako

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s